MT PROGRESS s.r.o. - idatabaze.cz Realitní kanceláře a nemovitosti - idatabaze.cz

608 111 426, 776 111 419

info@mt-progress.cz

Poradna

Vítáme Vás v realitní poradně MT Progress. Tato sekce si klade za cíl poskytnout Vám užitečné informace týkající se nakládání s nemovitostí zejména s koupí/prodejem. Otázky Vám zde zodpovídají odborníci na danou tématiku Mgr. Václav Láska z advokátní kanceláře Láska, Dobroslava Kučerová ze společnosti Advice Broker a pracovníci realitní kanceláře MT Progress. V případě, že zde nenaleznete odpověď na svou otázku, kontaktujte nás a my Vám obratem odpovíme.

Napište nám
Napište nám
captcha

Právní

Mám problém s exekutorem, mohu pořád prodat svůj dům?

Ano, můžete. Dokonce se o to pokusit musíte. Neuděláte-li to, prodá Váš dům exekutor v dražbě většinou za podstatně nižší cenu, než je cena tržní. Je-li proti Vám vedena exekuce, ale není nařízen exekuční prodej nemovitosti, pak můžete dům prodat poměrně bezpečně za podmínky, že z výtěžku prodeje ihned zaplatíte exekutorovi. Je-li již nařízen exekuční prodej nemovitosti, pak je nutné při prodeji plně spolupracovat s exekutorem. Ale jde to. Pozor na množství podvodníků, kteří Vám nabízejí v této situaci pomoc, ale ve skutečnosti Vás chtějí podvést. Poznáte je podle toho, že Vás sami kontaktují, často ještě dříve, než se o exekuci dovíte Vy (úplatkem kupují informace o nových exekucích od exekutora nebo katastru nemovitostí).

Mgr. Václav Láska

Jaké mám daňové povinnosti při prodeji/koupi nemovitosti?

Po prodeji nemovitosti podat daňové přiznání k dani z převodu nemovitosti a zaplatit ji. Daň je 3% z ceny prodejní nebo z ceny podle znaleckého posudku na tržní cenu nemovitosti podle toho, která je vyšší. Neuděláte-li to, finanční úřad prodávajícímu spočítá daň sám. Jste-li kupující, pak mějte na paměti, že za zaplacení daně z převodu nemovitosti prodávajícím ručíte. Máte-li pochybnosti o solventnosti prodávajícího, pak kupní smlouvu koncipujte tak, že 3% z kupní ceny pošlete rovnou finančnímu úřadu. Od daně z příjmu je prodej nemovitosti většinou osvobozen. Stačí například, že prodávající měl v nemovitosti před prodejem alespoň dva roky bydliště; či použije-li prostředky získané z prodeje na uspokojení své bytové potřeby, nebo přesáhne-li doba mezi nabytím a prodejem nemovitosti 5 let.

Mgr. Václav Láska

Jak dlouho trvá přepis na katastru nemovitostí?

Pokud jsou všechny listiny předložené katastru v pořádku, pak na menším městě trvá vklad práva dva až tři týdny. Vklad práva je proveden ke dni podání návrhu. Je však třeba upozornit na skutečnost, že nároky na kupní smlouvu jsou ze strany katastru nemovitosti hodně vysoké. Bezpodmínečně je vyžadován především absolutní soulad označení prodávaných nemovitostí ve smlouvě s označeným zapsaným v listu vlastnictví. Jediná chybná číslovka znamená zamítnutí návrhu na vklad.

Mgr. Václav Láska


Financování

Je možné získat 100% hypotéku?

Ano, ale jsou stanoveny podmínky, za jakých lze takto nemovitost financovat.

Dobroslava Kučerová

Jaké dokumenty musím doložit bance k ověření své bonity a možnosti získání hypotéky?

Nejdříve si Vás banka prověří Váš v bankovním registru, pakliže je vše v pořádku, dokládáte: potvrzení o příjmu za poslední 3 měsíce, výpisy z banky za 3 měsíce

Dobroslava Kučerová

Je hypotéka jedinou možností financování koupě nemovitosti?

Není, ještě jsou zde stavební spořitelny, je to obdobné jako hypotéka, jmenuje se to však úvěr či překlenovací úvěr

Dobroslava Kučerová

Kolik je v současnosti průměrná úvěrová sazba hypotéky?

Úroky se pohybují --- v současné době od 3,29%

Dobroslava Kučerová

Můžu si dovolit splácet 8.000,-Kč měsíčně, jak dlouho budu splácet, půjčím-li si 1.500.000,-Kč?

25 let dle typu úvěru a výše úrokové míry

Dobroslava Kučerová


Technický stav

Kolik stojí zhotovení odhadu pro účely banky? Jaké podklady a informace k němu potřebuji?

Cca 4 000 – 5 000,-Kč potřebujete smluvního odhadce té které banky, dále již je vše v jeho rukách. Pro vyhotovení posudku je třeba doložit: LV na byt i pozemek, kopii katastrální mapy, stáří domu, podlahovou plochu, přesnou adresu pobočky bankovního ústavu + email na pracovníka, objednavatele a jeho nacionále

Radim Rybáček

Na co bych se měl zaměřit při koupi domu z hlediska technického stavu?

U starších domů je dobré zamyslet se nad stavem střechy, oken, fasády, podlahových krytin, ale i půdy. Případná oprava střechy nebo výměna oken se pohybuje v řádu statisíců. Dobré je i znát stav sítí - elektřina, voda, plyn, odpady.

Radim Rybáček

Na co bych se měl zaměřit při koupi bytu z hlediska technického stavu?

U bytu je dobré vědět, jakým způsobem Vám budou účtovány voda, elektřina, plyn a také fond oprav. Na vodu bývá často zvlášť vodoměr na teplou a studenou vodu, na elektřinu je samozřejmostí vlastní elektroměr, stejně tak plynoměr. V případě topení je dobré, když je byt vybaven vlastními měřidly na tělesech. Poplatky za fond oprav se liší, v domě kde v nedávné době proběhla rekonstrukce bývají dočasně navýšeny z důvodu splácení investice například do zateplení, výtahu, nových oken, apod. V neposlední řadě je samozřejmě dobré seznámit se stavem celého domu – střecha, zateplení, atd.

Radim Rybáček


Pojištění

Musím nemovitost pojistit?

Ano, banky to vyžadují, zároveň dostáváte slevu na úrocích.

Dobroslava Kučerová

Musím si uzavřít životní pojištění?

U některých finančních domů je to výhoda – dostáváte slevu na úrocích

Dobroslava Kučerová


Realitní

Chci prodat nemovitost, musím s Vámi podepsat exkluzivní smlouvu?

Ne, nemusíte. Naše kancelář je ochotna zprostředkovat i nevýhradní prodej. Na druhou stranu je vhodné zamyslet se i nad výhodami, které Vám podpis výhradního zastoupení naší firmou přinesou. Zejména eliminuje vstup neseriózních realitních společností do prodeje a sníží tak na minimum Vaše starosti o prodej nemovitosti. Podepsat lze i nevýhradní smlouvu, její výhodou je jasné vymezení vztahu mezi zprostředkovatelem a prodávajícím.

Radim Rybáček

Jakou si účtujete provizi z prodeje nemovitosti a jaké služby jsou zahrnuté v ceně.

Naše provize se zpravidla pohybuje mezi 3-5% z realizovaného prodeje. Provizi si můžeme nadsadit na Vámi požadovanou cenu. V naší provizi jsou zahrnuty veškeré služby spojené s prodejem - zajistíme zákazníka, právní služby, znalecký posudek a pomůžeme s povinnostmi následujícími po podpisu smlouvy – vklad na katastr nemovitostí, přepisy energií, příprava na daň z převodu.

Radim Rybáček

Aktuality

Novinky na trhu realit

4.4.2012Novinky na trhu realit

Vážení návštěvníci a klienti naší společnosti, není jednoduché zorientovat se na trh...

více »